Ballina Lajme Kosova Hapet afati për votim me postë për zgjedhjet e 14 shkurtit

Hapet afati për votim me postë për zgjedhjet e 14 shkurtit

Sot, 2 shkurt, fillon afati i votimit me postë për aplikacionet e konfirmuara. Sipas afateve të caktuara më herët, periudha e votimit me postë mbyllet më 12 shkurt. Në atë ditë duhet të jenë të pranuara fletëvotimet nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, për zgjedhjet e jashtëzakonshme të 14 shkurtit.

Të hënën KQZ-ja bëri të ditur se ka pranuar rreth 131 mijë aplikacione për regjistrim si votues jashtë Kosovës, ndërsa prej tyre janë aprovuar mbi 101 mijë.

Shumë qytetarë nëpër rrjete sociale janë ankuar se ende s’kanë marrë thirrjen telefonike nga KQZ-ja për t’u konfirmuar si votues duke shprehur konfuzion se a duhet apo jo të dërgojnë votën me postë. Procesi i telefonimit për të verifikuar votuesit jashtë vendit është kritikuar edhe nga shoqëria civile.

Zgjedhjet e 14 shkurtit mbahen pasi në fund të vitit të shkuar Gjykata Kushtetuese e shpalli antikushtetuese Qeverinë Hoti.

Fushata e partive politike fillon më 3 dhe përfundon më 12 shkurt.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Erdoğan: Plani i veprimit për të drejtat e njeriut do të zbatohet brenda një periudhe 2-vjeçare

Erdoğan në lidhje me Planin e veprimit për të drejtat e njeriut: Është përgatitur për t'u zbatuar brenda një periudhe 2-vjeçare.Erdoğan: Plani...

KQZ ka një njoftim shumë të rëndësishëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se sot ka nisur numërimi i votave me postë.Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se...

Hallat dhe tezet i duan nipërit dhe mbesat njësoj si fëmijët e tyre

Tezet i trajtojnë nipërit e mbesat njësoj si fëmijët e tyre dhe nuk është e vështirë të futesh në një situatë të...

Osmani flet pas takimit me Lajçak: S’do të lejoj që të negociohet me kufijtë e Kosovës. Me Serbinë të trajtohemi si shtete të barabarta

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur një konferencë për mediat pas takimit me të dërguarin e BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirsolav...