Ballina Lajme Bota Frika e mashtrimeve me vaksinat, BE i bën thirrje qeverive vendase

Frika e mashtrimeve me vaksinat, BE i bën thirrje qeverive vendase

Një ditë më parë, zyra e Bashkimit Evropian për luftën kundër mashtrimit financiar i bëri thirrje qeverive vendase të BE që të bëjnë kujdes ndaj mashtruesve që ofrojnë vaksina për covid-19.
Ky paralajmërim nga ana e BE vjen pasi pritet që të nisë imunizimi në masë, pasi bllokimet po dëmtojnë shumë ekonominë e bllokut. Gjithashtu po i njëjti autoritet tregoi se ishte në dijeni të raporteve për mashtrues që po përpiqen të shesin vaksina në BE, duke përfshirë ato të rreme.Bëhet fjalë për operacione të orgaizuara për të mashtruar autoritetet kombëtare që kërkojnë të rritin ritmin e vaksinimit për të mbajtur të sigurt qytetarët e tyre, tha Zyra e BE.
MËsohet po nga i njëjta deklaratë se nga hapja e hetimit një vit më parë, janë identifikuar 1.000 operacione të dyshimte dhe janë sekuestruar mbi 14 milionë artikujve, duke përfshirë maska difektoze dhe komplete të rreme testimi.
Qëllimi i Bashkimit Europian është vaksinimi i 70% të popullsisë deri në fund të verës, por pengesat janë të shumta.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...