Ballina Lajme Bota Franca paralajmëron një bllokim të tretë për të luftuar Covid-19

Franca paralajmëron një bllokim të tretë për të luftuar Covid-19

Këshilltari i lartë mjekësor i Francës tha të dielën se një bllokim i tretë kombëtar ndoshta do të jetë i nevojshëm së shpejti për të luftuar koronavirusin në vend.
Një shtetrrethim i rreptë u zbatua fundjavën e kaluar, por rastet vazhdojnë të rriten, raporton BBC.Prof Jean-Francois Delfraissy, kreu i këshillit shkencor që këshillon udhëheqësit për Covid-19, tha se “ka një emergjencë” dhe kjo javë ishte kritike.
Midis shqetësimeve në rritje për përhapjen e varianteve të reja të koronavirusit, ai i bëri thirrje qeverisë për veprim të shpejta.
Prof Delfraissy tha se të dhënat treguan një variant të ri më të transmetueshëm të zbuluar së pari në Mbretërinë e Bashkuar tani përbën midis 7-9% të rasteve në disa rajone franceze dhe do të jetë e vështirë të ndalet.
Ai tha se vendi ishte në një situatë më të mirë se të tjerët në Evropë, por përshkroi variantet e reja si “ekuivalentin e një pandemie të dytë”.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...