Ballina Lajme Bota FOTO/ Protesta në Rusi kundër arrestimit të liderit opozitar, dhjetëra të arrestuar....

FOTO/ Protesta në Rusi kundër arrestimit të liderit opozitar, dhjetëra të arrestuar. Gazetari: Policia ndaloi dhe një 12-vjeçar

Protesta të mëdha janë zhvilluar këtë të shtunë në të gjithë Rusinë kundër Kremlinit, në mbështetje të opozitarit dhe kritikut më të ashpër të Putin, Alexei Navalny-t,


Protestuesit, të cilët kanë sfiduar temperaturat e ulëta deri në -50 gradë në lindje të Rusisë dhe Siberi, janë përplasur me policinë. Bëhet e ditur se më shumë se 200 prej tyre janë shoqëruar në polici.
Në Moksë protestuesve i është bashkuar dhe bashkëshortja e Navalny, Yulia e cila u kthye në Rusi ditën e diel së bashkë me të. Ajo ka thënë se në protestë ka dalë për vetën, për fëmijët e saj, për bashkëshortin, për vlerat dhe idetë që ndajmë. Sipas dëshmirë së një gazetarit të Ansa-s policia ka ndaluar me dhunë dhe një djalë 12 vjeç.Protestuesit hodhën thirrje kundër policisë “Fashistë, fashistë”.


Pak ditë më parë, një gjykatë në Rusi la në burg për 30 ditë liderin e opozitës për shkelje të dënimit me kusht, në një seancë që injoroi të gjitha thirrjet e vendeve perëndimore për ta liruar atë menjëherë. Pasi arriti t’i shpëtonte helmimit, Navalny bëri thirrje për protesta masive.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Kosovë/ Një polic i vrarë, dyshohet për vetëvrasje

Një polic është gjendur pa shenja jete në Pejë, përgjatë ditës së hënë në orën 16:20.Bëhet me dije se personi në fjalë...

Eshtë një kategori njerëzish që mund të ketë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID

Sipas një studimi të fundit nga specialistët e shëndetit, personat që janë mbipeshë prodhojnë rreth gjysmën e antitrupave që prodhojnë personat em...

Në Shqipëri, 19 viktima dhe mbi 980 raste të reja me COVID-19

Rastet e reja të të prekurve me COVID-19 dhe humbjet e jetëve mes pacientëve që po trajtohen në spitalet e vendit vazhdojnë...