Mërgimtari shpërthen në lot kur takon familjen, 29 vjet nuk ishte në Kosovë

Nuk ishte në Kosovë gati tre dekada. E pas plot 29 vitesh, Xhafer Idrizi, erdhi nga New York-u për ta vizituar familjen dhe vendlindjen.Atë po e prisnin familjarët në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”.Emocione të shumta, lot dhe përqafime shpërthyen kur ai u takua me familjen e tij.Sipas familjarëve arsyeja pse Xhafer Idrizi, nuk kishte mundësi […]

lexo

Foto e jashtëzakonshme, fotografi kap “anijen në fluturim”

Imazhi i asaj që duket si një anije fluturuese është rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë. David Morris bëri një foto të anijes pranë Falmouth, Cornwall. Meterologu i BBC, David Draine tha se “mirazhi superior” ndodhi për shkak të “kushteve të veçanta atmosferike që përkulin dritën.” Ai tha se iluzioni […]

lexo

Imazhi i asaj që duket si një anije fluturuese është rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë. David Morris bëri një foto të anijes pranë Falmouth, Cornwall. Meterologu i BBC, David Draine tha se “mirazhi superior” ndodhi për shkak të “kushteve të veçanta atmosferike që përkulin dritën.” Ai tha se iluzioni […]

lexo

Sot 577-vjetori i Kuvendit të Lezhës, ku u hodhën themelet e bashkimit kombëtar

Si sot, më 2 mars 1444 në Kishës katedrale të Shën Kollit në qytetin e Lezhës, ku sot gjendet edhe memoriali i Gjergj Kastriot Skënderbeut, u mbajt Besëlidhja e Lezhës, një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së popullit shqiptar gjatë periudhës së mesjetës e të tërë historisë kombëtare. Ishte 2 marsi i vitit […]

lexo

25-vjeçarja pretendon se mbeti shtatëzënë pasi fryu era, gruaja i çudit të gjithë pas lindjes së fëmijës

Një ngjarje e çuditshme ka ndodhur në Indonezi, ku një 25 vjeçare pretendon se ka mbetur shtatzënë vetëm përmes erës. “Fryu erë dhe mbeta shtatzënë”, u shpreh ajo për të afërmit kur e pyetën se si ndodhi. 25-vjeçarja nga Cianjur ishte ndarë nga bashkëshorti prej shumë muajsh, ndërsa të afërmit u shqetësuan kur panë se […]

lexo

Gjermania dënon Gjelin e Kosovës me 8200 euro

Agron Krasniqi është një afarist nga Kosova i cili jeton me bashkëshorten dhe dy fëmijët në Gjermani. Gjatë aperos së Hipodrumit të kuajve në Shirokë Suharekë një i ftuar u kishte sjellur një gjel dhuratë.Familja Krasniqi e mori gjelin me vehte në Gjermani.Gjeli këndonte bukur për mrekulli. Ishte i bardhë me flatra që shkëlqenin dhe […]

lexo

Për herë të parë në botë, mjekët realizojnë transplantin e të dy krahëve

Një burrë islandez i është nënshtruar transplantimit të parë në botë të krahëve dhe të shpatullave, dy dekada pas aksidentit që ia kushtoi të dyja gjymtyrët. Sipas The Guardian, mjekët thanë se ishte ende e pasigurt se lëvizshmëri do të kenë krahët e Felix Gretarsson, pas operacionit të kryer në qytetin francez të Lionit. Por […]

lexo

Gëzim Selimi, profesor i Historisë, shembull që duhet ndjekur nga profesor të tjerë

Profesori i Historisë Gëzim Selimi,me shume përkushtim në lëndën e tij Profesori i lëndës së historis nga Bujanoci Gëzim Selimi,ruan me përkushtim kulturën dhe traditat shqiptare tek populli yn. Ai është një ndër profesorët më aktiv në lëndën e historis,më shum në praktik sesa nê teori.Ai nxënësve të tij ju mëson se cilat jan zakonet […]

lexo