Ballina Lajme Bota Forcat izraelite shkatërrojnë monumentin e dëshmorit palestinez në Kudsin Lindor

Forcat izraelite shkatërrojnë monumentin e dëshmorit palestinez në Kudsin Lindor

Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve WAFA tha se forcat izraelite shkatërruan monumentin në rrethin Beit Hanina të Kudsit Lindor, që ishte ndërtuar shumë vite më parë në kujtim të dëshmorit Al-Muslumani

Autoritetet izraelite shkatërruan monumentin e palestinezit 20-vjeçar Mexhdi Al-Musulmani, i cili ra dëshmor në Intifadën e Dytë, në Kudsin Lindor të pushtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).
Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve WAFA tha se forcat izraelite shkatërruan monumentin në rrethin Beit Hanina të Kudsit Lindor, që ishte ndërtuar shumë vite më parë në kujtim të Al-Muslumanit.
Nga ana tjetër, në një deklaratë me shkrim të bërë nga Këshilli i zonave palestineze Beit Hanina dhe Suafat, u dënua shkatërrimi i monumentit nga forcat izraelite.
Ndërkaq, asnjë deklaratë nuk është lëshuar nga autoritetet izraelite në lidhje me prishjen e monumentit.
Musulmani ra dëshmor në Intifadën e Dytë që shpërtheu në vitin 2000 pasi u qëllua nga ushtarët izraelitë më 6 tetor në portën El-Esbat të Qytetit të Vjetër të Kudsit Lindor.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Pyetet për Murat Jasharin, Kurti nga Shqipëria: Nuk bëjmë kompromis me presidentin, posti i takon Vjosa Osmanit

Kryetari i VV-së, Albin Kurti po qëndron në Shqipëri në përkrahje të kandidatëve të Vetëvendosjes në zgjedhjet atje.Kurti në një konferencë për...

Përshëndetje nga Gjermania: Një Lajçak për Serbinë

Nga Baton HaxhiuKandidati për kryeministër, Albin Kurti, bëri shtetarin duke përkujtuar një moment mesjetar të Besëlidhjes së Madhe, të epokës së Skënderbeut....

Përshëndetje nga Gjermania: Një Lajçak për Serbinë

Nga Baton Haxhiu Kandidati për kryeministër, Albin Kurti, bëri shtetarin duke përkujtuar një moment mesjetar të Besëlidhjes së Madhe,...

Premier Liga angleze, ndeshjet e xhiros së 29-të

Pas 26-të xhirosh, “Djajtë e Kuq” gjenden në vendin e dytë në tabelë, me 14 fitore, tetë barazime dhe katër humbje, duke...