Ballina Shkencë & Teknologji Fitimet nga pandemia, kompanitë e IT-së marrin miliarda

Fitimet nga pandemia, kompanitë e IT-së marrin miliarda

Amazon, Apple, Google dhe Facebook kanë pasur fitime marramendëse në periudhën e pandemisë për shkak të sjelljes së përdoruesve dhe reklamave. 

38 miliardë Dollarë kanë fituar të katër gjigantët e teknologjisë së informacionit në tremujorin e kaluar. Amazon e ka rritur xhiron e tremujorit krahasuar me një vit më parë me 37 përqind . “kemi pasur më shumë klientë se më parë, janë shtuar blerjet në internet”, deklaroi shefi i Amazon Jeff Bezos.

Facebook përfiton në biznesin e reklamës, pasi gjithnjë e më shumë firma të vogla kalojnë tani tek shitjet online, për të rikuperuar humbjet prej krizës. Tek Google po ecën ndër të tjera biznesi me platformën e videove YouTube, teksa njerëzit po qëndrojnë më shumë në shtëpi. Ndërsa në kohët e punës nga shtëpia dhe mësimit online, Apple po fuqizohet në biznesin me kompjuterët Mac dhe iPads.

Një gjë e tillë nuk vlen sakaq për ekonominë në tërësi. Sipas të dhënave, ekonomia më e fuqishme e Europës, ajo gjerman mund të pësojë humbje për disa vite prej koronavirusit.

“Zhvillimet aktuale të pandemisë japin shkas për shqetësim, që pasojat akute dhe ato afatgjata do të jenë më të rënda nga sa parashikohej muajt e kaluar”, thuhet në një parashikim të krizës nga Sipërmarrja e Berlinit për Studime Ekonomike dhe Konsulencën.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Konsumoni më pak kripë dhe sheqer

Kripa dhe sheqeri, ato duken kaq të padëmshme, kaq themelore, aq thelbësore. Megjithatë, rritja e shpejtë e pranisë së tyre në gjithçka,...

Reforma Zgjedhore bllokon Shqipërinë/ Merkel: Nuk ka negociata

Nuk do të ketë një vendim për nisjen zyrtare të procesit të negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian brenda vitit 2020.Në mbledhjen...

Ismaili: Pas propozimit të PDK-së, trafiku urban falas në Prishtinë

Nga sot Komuna e Prishtinës do të ofrojë shërbimet e Trafikut Urban falas për të gjithë qytetarët që udhëtojnë në Prishtinë.Ky vendim...

Qytetarët ia shohin sherrin pështjellimit në rrugën e Vushtrrisë: Aksident i rëndë me të lënduar

Një aksident me të lënduar ka ndodhur para pak minutash në një kryqëzim rruge në Vushtrri.Mësohet se ka të lënduar pasi goditja...