Ballina Lajme Bota Fëmija më i shëndoshë në botë humbet gjysmën e peshës së tij

Fëmija më i shëndoshë në botë humbet gjysmën e peshës së tij

Fëmija më i shëndoshë në botë tani është i panjohur pasi ai arriti të heqë më shumë se gjysmën e peshës së tij trupore. Arya Permana, 14 vjeç i cili peshonte mbi 190 kg po inkurajon të tjerët të ndjekin dietë të shëndetshme.
Ai i kishte hutuar mjekët pesë vjet më parë kur panë fotot e tij si një fëmijë me mbipeshë duke luajtur në një rezervuar uji për të ftohur trupin e tij në fshatin e vogël Cipurwasari në provincën Java Perëndimore në Indonezi.

Arya ishte aq i madh sa asnjë rrobe nuk i shkonte për shtat, ai ishte në gjendje të mbështjellë vetëm ndonjë material rreth trupit të tij.Ai i kalonte ditët duke ngrënë vazhdimisht dhe duke u larë në një pishinë të vogël për tu qetësuar. Korniza e tij masive gjithashtu nënkuptonte që ai nuk mund të ndiqte shkollën pasi ecja për në shkollë ishte shumë e vështirë për të.
Por me një dietë dhe ushtrime të rregullta për pesë vjet, Arya ka larguar shumë kilogramë dhe tani peshon rreth 80 kg. Ai ecën 3 km në ditë dhe luan për basketboll ose sporte të tjera për dy orë në ditë. Ai gjithashtu eci në shkollë para se të mbyllej për shkak të koronavirusit./21Media

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Opinion nga akademiku Artan Fuga

Gjuha e huaj është mjet për ta sunduar tjetrin! Përtej anës humoristike, çështja e gjuhës turke në sistemin arsimor shqiptar është shumë...

“Kundër patriarkatit që vret”, marshohet në Prishtinë për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas

Me moton “Marshojmë kundër patriarkatit që vret” për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas është  marshuar në sheshet e kryeqytetit.Marshi organizohet nga...

Premtimi i parë i presidentit të Barcelonës: Messi do vazhdojë të jetë pjesë e skuadrës

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta mori dje postin dhe në fjalimin e tij të parë, i entuziasmuar tha se si objektiv kryesor...

Hoti nënshkruan pako ekonomike për gratë që udhëheqin biznese, tregon shumën që iu është ndarë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, që po merr pjesë në konferencën ku pritet të nënshkruhet një marrëveshje për bizneset e...