Ballina Lajme Bota Europa nuk mbyll kufijtë, harton zonat e kuqe

Europa nuk mbyll kufijtë, harton zonat e kuqe

Variantet e reja të Covid 19 kanë mbjellë shqetësim në BE. Kryetarja e Komisionit Europian, Ursula von Der Leyen, shpjegoi se nevojitet një hartë e re ku të parashikohen “zonat e kuqe” në të cilat situata epidemiologjike është më e rënduar dhe ku do të duhet te ketë testime dhe karantinë.
Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel nga ana tjetër sqaroi se kufijtë e brendshëm të bllokut do të mbeten të hapur për hir të tregut të përbashkët, edhe pse shtoi se do të ketë kufizime për udhëtimet jo thelbësore. Në një video-samit krerët e vendeve të BE-së u konsultuan lidhur me krizën e koronavirusit dhe koordinimin e masave për menaxhimin e saj.Në takim merrte pjesë edhe kancelarja Merkel. Parimisht u pranua ideja për aplikimin e një certifikate vaksinimi. Michel, që drejtoi video- konferencën tha se megjithatë BE mbetet e „rezervuar” sa u përket avantazheve që mund të mundësohen nga certifikata e vaksinimit lidhur me udhëtimin.
Udhëheqësit e BE-së e diskutuan idenë e përdorimit të certifikatave të vaksinës si një formë pasaporte udhëtimi, por propozimi është ende në fazat e tij të hershme. Gjatë muajve të ardhshëm mund të vendoset konkretisht nëse ky dokument do ta lehtësojë lëvizjen e lirë në kushtet e pandemisë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Boban Iliç u dorëzua në burg

Brenda afatit ligjor që Gjykata Themelore e Kumanovës e mori që i dënuari për shkeljen për vdekje të Almirit 4 vjeç, Boban...

Shkon në mbi 70 mijë numri i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar gjithsej 2.886 mostra të dyshuara me COVID-19

Erdoğan: Plani i veprimit për të drejtat e njeriut do të zbatohet brenda një periudhe 2-vjeçare

Erdoğan në lidhje me Planin e veprimit për të drejtat e njeriut: Është përgatitur për t'u zbatuar brenda një periudhe 2-vjeçare.Erdoğan: Plani...

KQZ ka një njoftim shumë të rëndësishëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se sot ka nisur numërimi i votave me postë.Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se...