Ballina Lajme Kosova Ende asnjë ankesë në PZAP nga partitë politike për moscertifikimin e listave...

Ende asnjë ankesë në PZAP nga partitë politike për moscertifikimin e listave zgjedhore

Zhvillimet e ditës së djeshme në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kanë qenë mjaft dramatike dhe të tensionuara e në fund disa parti politike e lista zgjedhore nuk u certifikuan për zgjedhjet e 14 shkurtit nga institucioni në fjalë.
Lista e Lëvizjes Vetëvendosje nuk u certifikua nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pasi në këtë listë zgjedhore ka emra të cilët janë të dënuar nga gjykata për vepra penale me vendim të formës së prerë në tri vitet e fundit dhe sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese në interpretimin ligjor të votës së deputetit Etem Arifi, këtyre personave nuk iu lejohet të kandidojnë në zgjedhje, shkruan lajmi.net.
Certifikimin nga KQZ nuk e mori as lista e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ndërsa Nisma Socialdemokrate edhe më keq, nuk u certifikua as si parti e as si listë zgjedhore.Por, pavarësisht se nuk janë certifikuar – deri të shtunën në mesditë asnjë ankesë nga subjektet politike nuk ka mbërritur në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa.Këtë e ka konfirmuar për lajmi.net edhe kryesuesi i sekretariatit në PZAP, Mul Desku.
Ai tha se në këtë institucion nuk ka mbërritur asnjë ankesë.“Jo, nuk kemi marrë ende asnjë ankesë”, tha Desku për lajmi.net, derisa thotë se partitë duhet t’i referohen vendimit të KQZ-së për t’i ditur afatet ligjore për ankesa në këtë institucion.E në anën tjetër, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës të cilat poashtu në listat e tyre kishin deputetë të dënuar në tri vitet e fundit, i ndryshuan ata duke i zëvendësuar me emra të tjerë dhe kështu u certifikuan nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.D
itët në vazhdim mbetet të shihet nëse partitë politike do të ankohen në organet përkatëse lidhur me moscertifikimin dhe të shihet se çfarë do të ndodh më tutje me procesin parazgjedhor.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

E rëndë/ Vdes minatori 49-vjeçar në Bulqizë, mbeti i bllokuar nëntokë (Emri)

Një minator ka ndërruar jetë sot në Bulqizë. Raportohet se ai u bllokua në thellësi të galerisë, duke mbetur në nëntokë.Viktima është...

Arrestime në disa komuna, Policia sekuestron çanta me para

Policia e Kosovës, përkatësisht Departamenti i Krimeve të Rënda sot ka zhvilluar aksione në Prishtinë, Istog, Lipjan, Podujevë, Gjilan.Pas aksionit të sotëm...

Parlamenti Evropian miraton raportin për Kosovën: Pavarësia është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën...

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” Preshevë

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë. Komuna e Preshevës - Shtëpia e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë...