Ballina Shëndetësia Eksperimenti ‘shokon’ shkencën: Qentë mund të zbulojnë të infektuarit me Covid

Eksperimenti ‘shokon’ shkencën: Qentë mund të zbulojnë të infektuarit me CovidEksperimenti ‘shokon’ shkencën: Qentë mund të zbulojnë të infektuarit me Covid
Qentë mund të zbulojnë përmes nuhatjes deri në 100% të të infektuarve nga COVID-19. Zbulimi është bërë nga një ekip shkencëtarësh franko-libanezë kanë kryer eksperimente me qenë të stërvitur posaçërisht.

Qentë po rezultojnë të jenë më të saktë në zbulimin e rasteve të infektimit me COVID-19 se tamponët. Një ekip shkencëtarësh franko-libanezë thotë se qentë kanë zbuluar gati 100% të personave të infektuar me koronavirus.

Shkencëtarët kanë kryer një studim ku kanë stërvitur 20 qenë që janë pjesë e ekipit të sigurisë së aeroportit të Beirutit. Qentë u trajnuan për të nuhatur praninë e COVID-it përmes gjendrave të djersës të pasagjerëve që qarkullonin në aeroport.

Nga provat e kryera rezultoi se qentë zbuluan thuajse të gjitha rastet e personave bartës të COVID-it, madje ishin të saktë në zbulimin e asimptomatikëve. Edhe ekipe të tjera shkencëtarësh në mbarë botën janë duke stërvitur qentë që nuhatjen e kanë shqisën më të zhvilluar pasi kanë rreth 220 milionë receptorë të aromës.

Stërvitja e qenve për nuhatjen e COVID-it zgjat 6-8 javë dhe mund të angazhohen në aeroporte, shtëpi pleqsh dhe hapësira publike pa rrezikun e infektimit të tyre ose transmetimit të infeksionit.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Vuçiqit e Bërnabiqit s’ju pëlqeu fjalimi i Kamberit në Kuvend, por ky ka disa porosi për ta

Deputeti i listës “Lugina e Bashkuar - SDA Sanxhak”, Shaip Kamberi, në Kuvendin e Serbisë, dje, pas fjalimit të mandateres për qeverinë...

Pozitat e gjumit lidhen me personalitetin tuaj

Muzika që ju pëlqen të dëgjoni, stili që zgjidhni për rrobat tuaja, mënyra se si ju dekoroni shtëpinë tuaj ose mënyra se...

Terapistët tregojnë disa mënyra se si të minimizoni nervozën dhe të zgjidhni problemet

Bëni gjithçka që duhet të bëni që ju ndihmon të qetësoheni. Nëse keni nevojë të largoheni nga dhoma për disa minuta, bëni...

Merret vendimi i fundit/ Mbyllen Universitetet dhe Konviktet? Rakacolli sapo e njoftoi, ja ç’do ndodhë

Zv.Ministrja Mira Rakacolli në një deklaratë për media ka bërë me dije vendimin e fundit të marrë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve,...