Ballina Lajme Bota Dorëhiqet kryeministri italian, Giuseppe Conte

Dorëhiqet kryeministri italian, Giuseppe Conte

Kryeministri italian Giuseppe Conte dorëzoi dorëheqjen e tij te kreu i shtetit të martën, duke hapur rrugën për konsultime zyrtare se si të kapërcehet kriza politike, tha zyra e presidenti.

Presidenti Sergio Mattarella do të fillojë konsultimet me udhëheqësit e partisë të mërkurën pasdite, tha zyra e tij në një deklaratë, duke shtuar se Contes iu kërkua të qëndronte në një cilësi të kryeministrit teknik ndërsa bisedimet vazhdonin, raporton Reuters.
Conte humbi shumicën e tij absolute në senat javën e kaluar kur një partner i vogël, partia Italia Viva e kryesuar nga ish-kryeministri Matteo Renzi, u largua pas mosmarrëveshjeve për trajtimin e krizës me koronavirus nga qeveria dhe recesionit ekonomik.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...