Ballina Lajme Maqedonia Donçev: Edhe klinikat private do të mund të bëjnë teste për coronavirus

Donçev: Edhe klinikat private do të mund të bëjnë teste për coronavirus

Drejtori i Fondit Shëndetësorë, Den Donçev vlerëson se pohimet e OBRM-PDUKM-së se qeveria përfiton nga testet e coronavirusit është “oportunizëm i pastër politik dhe marrëzi nga njerëzit që nuk e kuptojnë sistemin se si Fondi i paguan shërbimet”.

Në intervistë për “Utrinski Brifing”, Donçev tha se çmimin që e thekson OBRM-PDUKM nuk është çmimi i testit por aty përfshihen edhe materiale të tjera si dhe puna e dorës. Ky çmim, sipas Donçev, është vendosur në vitin 2013, që do të thotë se është trashëguar.

Ai tha se brenda dy ditëve klinikat private do të mund të kryejnë teste të nivelit molekular që përcaktojnë praninë e coronavirusit dhe të cilat i pranon Instituti për Shëndet Publik, sepse janë më të sofistikuara, me çka priten 600 teste të tilla çdo ditë.

Kostoja që Fondi do t’i paguajë klinikave private për këtë vaksinë do të jetë 3.600 denarë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ndërpritet konferenca e Koemanit, i ndodhi e papritura

Ronald Koeman e ka braktisur konferencë për media para kohe.Teksa po fliste për ndeshjen e nesërme me Sevillën, nisën t’i rrjedhin hundët...

Alternativa Demokratike Shqiptare dorëzon listën për zgjedhjet e 28 Marsit/Çertifikohen me nr.6

Të dashur qytetarë të Komunës së Preshevës,Sot u finalizuan procedurat teknike rreth përpilimit të dokumentacionit dhe dorëzimit të listës së kandidatëve në...

Merkel refuzon të vaksinohet: Jam 66 vjeçe dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar

Merkel ka refuzuar që të marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca apo Biontech duke i lënë radhë më të moshuarve apo...

Gordana Jankullovska dënohet me 4 vjet burg

Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska është dënuar me 4 vjet burg.Dënimi bëhet në rastin “Target-Fortesa” për shkak të përgjimeve...