Ballina Showbiz Disa nga mënyrat për të qëndruar pozitivë dhe të aftë në mendje...

Disa nga mënyrat për të qëndruar pozitivë dhe të aftë në mendje dhe trup

Gjendja shpirtërore ndikohet më shumë nga marrëdhëniet tuaja me njerëzit e tjerë sesa nga ndryshimet në tru.

Kjo është arsyeja pse në këto kohë sfiduese, kur shumica prej nesh nuk po shohin njerëz të tjerë rregullisht, mbajtja e një këndvështrimi pozitiv është më e rëndësishme se kurrë, raporton “Daily Mail”.

Ne e dimë se depresioni është një sfidë e zakonshme emocionale që përballet me njerëzit e moshës 70 vjeçare. Në fakt, njerëzit shpesh thonë se “pleqëria është depresionuese”.

Ajo që ne do të duhej të bënim është të përqendrohemi në mënyrat në të cilat, përkundër asaj që po ndodh në jetën tuaj dhe sfidave me të cilat përballeni, ju mund të ndërmerrni hapa pozitivë për të minimizuar modelet e mendimit negativ.

Këndojini shqetësimet tuaja

Muzika mund të heqë gjendjen tonë, madje edhe kundër dëshirës sonë. Gjithmonë ka pasur fuqi të madhe për të na qetësuar, qetësuar dhe ngushëlluar.

Nuk ka rëndësi nëse nuk keni mësuar kurrë si të luani një instrument, e keni zërin tuaj. Jepni gjithçka që keni. Këndoni në dush, kur gatuani një vakt ose bëni punët e shtëpisë.

Ka një provë të madhe që të kënduarit ka një gamë të gjerë përfitimesh. Për një fillim, kur këndoni, ju merrni frymë në një mënyrë tjetër, e cila përdor më shumë nga vëllimi juaj i përgjithshëm i mushkërive.

Nga ana tjetër, përmirëson oksigjenimin e gjakut, duke ju bërë më vigjilent.

Provoni me mendje

Nëse kaloni kohë duke penduar të kaluarën ose shqetësoheni për të ardhmen, nuk ka gjasa të përmirësoni lumturinë dhe shëndetin tuaj mendor.

Ndërsa bërja më aktive fizikisht është një nga rrugët që mund të ndërmerrni, pasi kjo do t’ju lërë më pak kohë për t’u kujdesur për gjërat tjera. Shërbimi shëndetësor po ofron gjithnjë e më shumë një teknikë të krijuar posaçërisht për t’ju ndihmuar të përqendroheni në të tashmen. Quhet mendjemprehtësi.

Flini sa duhet

Është shumë e rëndësishme që të merrni gjumë të mjaftueshëm në mënyrë që të zvogëloni stresin dhe ta mbani mendjen të funksionojë mirë.

Sasia e gjumit për të cilën njerëzit kanë nevojë ndryshon, por shumë prej nesh kërkojnë më shumë ndërsa plakemi. Kjo nevojë shpesh rritet nga efektet anësore të disa prej ilaçeve të përshkruara zakonisht për presionin e gjakut dhe sëmundjet e zemrës.

Ndihmoni të tjerët

Vlen gjithashtu të mendoni se si mund të përdorni teknologjinë si FaceTime dhe Skype për të bashkëvepruar dhe ndihmuar të tjerët.

Nëse mund të argëtoni një fëmijë për dhjetë minutat që nëna ose babi janë në një telefonatë pune, keni bërë diçka me të vërtetë të vlefshme.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

E rëndë/ Vdes minatori 49-vjeçar në Bulqizë, mbeti i bllokuar nëntokë (Emri)

Një minator ka ndërruar jetë sot në Bulqizë. Raportohet se ai u bllokua në thellësi të galerisë, duke mbetur në nëntokë.Viktima është...

Arrestime në disa komuna, Policia sekuestron çanta me para

Policia e Kosovës, përkatësisht Departamenti i Krimeve të Rënda sot ka zhvilluar aksione në Prishtinë, Istog, Lipjan, Podujevë, Gjilan.Pas aksionit të sotëm...

Parlamenti Evropian miraton raportin për Kosovën: Pavarësia është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën...

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” Preshevë

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë. Komuna e Preshevës - Shtëpia e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë...