Ballina Sport Dikur armiq të betuar, sot miq për jetë: Ka qenë me të...

Dikur armiq të betuar, sot miq për jetë: Ka qenë me të vërtetë një spektakël i turpshëm

Nga armiq të betuar në miq të mëdhenj. Jeta është e bërë nga ndryshime edhe në marrëdhëniet ndërpersonale, por metamorfoza e binomit  të përbërë nga Peter Schmeichel dhe Ian Wright është shumë interesante.

Të dy u bënë të famshëm për rivalitetin e tyre në kohën e dueleve  të  pafundme mes Manchester United të portierti danez  dhe Arsenal-it   të sulmuesit anglez, duke arritur edhe në goditje të paleejuara poshtë brezit. Këtë e ka kujtuar vetëm ish-sulmuesi në podcast-in Match of the Day:

“Shkojmë shumë mirë, luajmë golf bashkë dhe qeshim për përplasjet që kemi paatur. Kur flasim tani, unë dhe Schmeichel, kujtojmë sa e urreja sinqerisht si portier. E dija sa i fortë ishte dhe sa e vështirë ishte t’i shënoje. Golat e vetëm që i kam shënuar kanë qenë në miqësore!”.

Një episod i veçantë mes shumë përplasjeve mes Ëright dhe Schmeichel ka mbetur i ngulitur në memorien e të gjithëve. Bëhet fjalë për një sherr  të zhvilluar në fushë në 1997-ën:

“Kemi patur një fërkim në Old Trafford para kësaj sfide të luajtur disa muaj më pas. Arbitri kishte ndërprerë lojën, por ne e kishim nisur vrapin drejt topit. Kisha një mejgull në sy dhe, sapo e pashë topin përppara, jam hedhur me të dyja këmbët për ta marrë. Nëse e mendoj tani, besoj se ka qenë me të vërtetë e turpshme të shihje një spektakël të tillë”.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.