Ballina Lajme Bota Demokratët do të bojkotojnë votimin e gjyqtares Barret për Gjykatën Supreme

Demokratët do të bojkotojnë votimin e gjyqtares Barret për Gjykatën Supreme

Demokratët në Senat do të bojkotojnë votimin në Komitetin e Gjyqësorit, të planifikuar më 22 tetor, për Amy Coney Barrett, të nomimuarën e presidentit amerikan, Donald Trump, për gjyqtare të Gjykatës Supreme.

“Ky ka qenë proces i turpshëm nga fillimi”, ka thënë lideri i demokratëve në Senat, Chuck Schumer, bashkë me pjesëtarët tjerë demokratë në këtë trup.

“Në kohë e pandemisë globale dhe zgjedhjeve në ardhje, republikanët janë duke nxitur për ta konfirmuar një gjqytare të Gjykatës Supreme për të pamundësuar kujdesin shëndetësor për miliona njerëz dhe për të ekzektuar agjenda thellësisht jopopullore, të cilat nuk kanë mundur t’i çojnë përpara në Kongres”.

Demokratët kanë kundërshtuar ashpër Barretin, gjyqtare e një gjykate federale të apelit, e cila është favorite e konservatorëve të krishterë.

Megjithatë, demokratët kanë pak mundësi që të ndalin miratimin e saj në Senat, i cili ka shumicë republikane.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nuk është Rama, s’ka vaksina; vjen Rama, vijnë vaksinat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu njoftoi herët në mëngjes, gjatë një diskutimi në parlament, se në mbrëmje do të mbërrinin 15,210 doza...

Kosovë/ Një polic i vrarë, dyshohet për vetëvrasje

Një polic është gjendur pa shenja jete në Pejë, përgjatë ditës së hënë në orën 16:20.Bëhet me dije se personi në fjalë...

Eshtë një kategori njerëzish që mund të ketë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID

Sipas një studimi të fundit nga specialistët e shëndetit, personat që janë mbipeshë prodhojnë rreth gjysmën e antitrupave që prodhojnë personat em...