Ballina Lajme Delja më e shtrenjt në botë shitet në ankand në Mbretërinë e...

Delja më e shtrenjt në botë shitet në ankand në Mbretërinë e Bashkuar për 490,000 dollarë

Një qengj Texel është bërë deleja më e shtrenjtë në botë pasi është shitur për gati 368,000 £ në një ankand në Skoci.

Qengji gjashtë muajsh Texel u shit në Lanark nga prodhuesi i Cheshire Charlie Boden tek një grup fermerësh.

Nga një ofertë hapëse prej pak më shumë se 10,000 £, ajo shpejt u përshkallëzua në një luftë ofertash midis disa palëve në National Texel Sale të Skocisë.

Një qengj Texel është bërë deleja më e shtrenjtë në botë pasi është shitur për gati 368,000 £ në një ankand në Skoci.

Qengji gjashtë muajsh Texel u shit në Lanark nga prodhuesi i Cheshire Charlie Boden tek një grup fermerësh.

Nga një ofertë hapëse prej pak më shumë se 10,000 £, ajo shpejt u përshkallëzua në një luftë ofertash midis disa palëve në National Texel Sale të Skocisë.

Çmimi eklipsoi rekordin e mëparshëm prej pak më shumë se 230,000 £ të vendosur në 2009.

Delet Texel vijnë nga një ishull i vogël në brigjet e Hollandës dhe ato shesin rregullisht për shuma pesë shifror, sipas Shoqërisë së Deleve Texel.

I quajtur Double Diamond, qengji u ble nga një konsorcium prej tre fermerësh të cilët shpresojnë të rikuperojnë investimet e tyre përmes mbarështimit.
Jeff Aiken, menaxher i fermës së kopesë së Procter, i cili ishte një nga blerësit, tha: “Në racën e racës ju filloni të shikoni karakteristikat më të vogla të deleve – flokët, ngjyrën, formën e kokës”.

Z. Aiken shtoi: “Ne duhet të paguanim atë shumë parash për të marrë gjenetikën.”

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ndërpritet konferenca e Koemanit, i ndodhi e papritura

Ronald Koeman e ka braktisur konferencë për media para kohe.Teksa po fliste për ndeshjen e nesërme me Sevillën, nisën t’i rrjedhin hundët...

Alternativa Demokratike Shqiptare dorëzon listën për zgjedhjet e 28 Marsit/Çertifikohen me nr.6

Të dashur qytetarë të Komunës së Preshevës,Sot u finalizuan procedurat teknike rreth përpilimit të dokumentacionit dhe dorëzimit të listës së kandidatëve në...

Merkel refuzon të vaksinohet: Jam 66 vjeçe dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar

Merkel ka refuzuar që të marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca apo Biontech duke i lënë radhë më të moshuarve apo...

Gordana Jankullovska dënohet me 4 vjet burg

Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska është dënuar me 4 vjet burg.Dënimi bëhet në rastin “Target-Fortesa” për shkak të përgjimeve...