Ballina Lajme COVID ngatërrohet me gripin/ Mjekët: Shumë e vështirë për të dalluar simptomat

COVID ngatërrohet me gripin/ Mjekët: Shumë e vështirë për të dalluar simptomat
Virozat stinore dhe Sars-Covid-2 shfaqin të njëjtat simptoma. Mjeku infeksionist Gentian Stroni pohon se është e vështirë që një qytetar të dallojë nëse është i infektuar nga Covid apo virozë.Ndërsa shumë pacientë zgjedhin konsultat online nga frika e paraqitjes në ambientet spitalore, mjekët e familjes shtojnë se humbja e nuhatjes apo shijes janë tregues të infektimit me Covid.
Bluzat e bardha apelojnë për mbajtjen e maskës, si dhe vaksinim kundër gripit sezonal për të shmangur mbivendosjen e Covid-19.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...