Ballina Shkencë & Teknologji Çarjet misterioze në Antarktik, shumë ekspertë kanë tentuar të shpjegojnë rrëzimin e...

Çarjet misterioze në Antarktik, shumë ekspertë kanë tentuar të shpjegojnë rrëzimin e aeroplanit

Shkencëtarët në Antarktik kanë mbetur të habitur kur NASA regjistroi “diçka që merrte frymë nën akull” gjatë një fluturimi satelitor, ka bërë të ditur agjencia hapësinore, e cila menjëherë dërgoi një ekip ekspertësh për të hetuar se për çfarë bëhej fjalë.
Shkretëtira e ngrirë shërben si “çerdhe” shkencore për më shumë se 1,000 hulumtues në vit, që përcjellin ndryshimet klimatike dhe studiojnë historinë e Tokës.
Peizazhi i saj i djerrë u jep atyre qasje në botën e paprekur, ku ata mund të kryejnë hulumtimet e tyre, pavarësisht që temperaturat bien edhe deri në minus 90 gradë celsius.
Kushtet në këtë pjesë të rajonit janë aq të vështira, sa që shkencëtarët rrallë e vizitojnë atë vend – kështu përdorin të dhënat satelitore për të përfunduar punën e tyre.


Shkencëtarët në Antarktik kanë mbetur të habitur kur NASA regjistroi “diçka që merrte frymë nën akull” gjatë një fluturimi satelitor, ka bërë të ditur agjencia hapësinore, e cila menjëherë dërgoi një ekip ekspertësh për të hetuar se për çfarë bëhej fjalë.
Shkretëtira e ngrirë shërben si “çerdhe” shkencore për më shumë se 1,000 hulumtues në vit, që përcjellin ndryshimet klimatike dhe studiojnë historinë e Tokës.
Peizazhi i saj i djerrë u jep atyre qasje në botën e paprekur, ku ata mund të kryejnë hulumtimet e tyre, pavarësisht që temperaturat bien edhe deri në minus 90 gradë celsius.
Kushtet në këtë pjesë të rajonit janë aq të vështira, sa që shkencëtarët rrallë e vizitojnë atë vend – kështu përdorin të dhënat satelitore për të përfunduar punën e tyre.Megjithatë, Science Channel në serinë e saj “Çka ka në tokë?” ka zbuluar se si një fotografi që duket sikur diçka të ketë zbritur në Antarktik – i ka habitur ekspertët.
Gazetari i aviacionit Joe Papalardo pretendon: Mua më duket se diçka ka rënë me shpejtësi të madhe dhe më pas është ndalur. Ndoshta diçka është rrëzuar. Kur mendoni për rrëzim në këtë pjesë të botës, mendoni për katastrofën më të madhe ajrore në historinë e Zelandës së Re”.
Në serial janë përshkruar në detaje ngjarjet shkatërruese të katastrofës në malin Erebus.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ojq “Vizioni” dhuroi uniformat për Sh.M. “Sezai Surroi” Bujanoc

Sot në shkollën e mesme " Sezai Surroi " dhuruam uniformat për nxënësit e drejtimit të mjeksisë.Bashkarisht me kryetarin e KKSH z.Ragmi...

Të gjithë e shijojmë dhe na pëlqen aroma, por me siguri nuk i dinit këto 6 ‘sekrete’ të kafes turke

Të gjithëve na ndodh që dita jonë të nisë me konsumimin e një kafeje në mëngjes, kjo ndoshta na hap sytë dhe...

Ditë zie për Flori Mumajesin

Këngëtari i njohur, Flori Mumajesi ka humbur sot personin më të dashur të familjes, nënën e tij. Lajmi është bërë i ditur...

Akademia e Shkencave të Shqipërisë vjen me tri vepra madhore albanologjike

Akademia e Shkencave e Shqipërisë po vijon punën për hartimin e tri veprave madhore albanologjike: Enciklopedia shqiptare, Fjalori i madh i shqipes...