Ballina Lajme Bota Brukseli gjen një “arsyetim” për bllokadën e dialogut Kosovë-Serbi

Brukseli gjen një “arsyetim” për bllokadën e dialogut Kosovë-Serbi

Zëdhënësi i BE’së, Peter Stano, ka thënë sot se për shkak të situatës me koronavirusin në Bruksel, takimet tjera për dialog mes Kosovës dhe Prishtinës do të vendosen në përputhje me masat anti-Covid të institucioneve dhe të shtetit të Belgjikës.

Pasi presidenca gjermane e Këshillit Europian deklaroi sot se takimet fizike të punës do të reduktohen deri në “minimumin e nevojshëm” për shkak të rritjes së numrit të infeksioneve me koronavirusin, mediet serbe kanë kontaktuar me Stanon për të sqaruar nëse kjo do të jetë një pengesë për raundin e ri të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë.


“Të gjitha takimet dhe vizitat të organizuara nga institucionet e BE’së janë të bashkangjitura nga masat e brendshme të institucioneve në Bruksel dhe masave të vendosura nga vendet pritëse, në këtë rast Belgjika”, tha ai.

Në kohën e tanishme, një orë policore është në fuqi prej orës 22:00 deri në ora 06:00 në Bruksel, ndërsa puna prej shtëpisë është përcaktuar për të gjithë ata që e kanë këtë mundësi.
Stano po ashtu tha se takimi i ardhshëm mes Kosovës dhe Prishtinës do të zyrtarizohet kur të dakordohen agjendat dhe kushtet e takimit. 

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...