Ballina Lajme Britania aprovon vaksinën e “Pfizer-BioNTech”, në dispozicion nga java e ardhshme

Britania aprovon vaksinën e “Pfizer-BioNTech”, në dispozicion nga java e ardhshme

Britania e Madhe ka njoftuar të mërkurën se ka aprovuar për përdorim vaksinën anti-COVID të “Pfizer-BioNTech”.

Ajo do të jetë në dispozicion për përdorim që nga java e ardhshme.

“Qeveria sot ka pranuar rekomandimin nga Agjencia e Pavarur të barnave dhe shëndetit për të aprovuar për përdorim vaksinën e ‘Pfizer-BioNTech’ për COVID-19”, ka njoftuar Qeveria britanike.

“Vaksina do të jetë në dispozicion në gjithë Britaninë e Madhe nga java e ardhshme”.

Sipas rregullatorit, vaksina ofron 95 për qind mbrojtje ndaj COVID-19. Ajo konsiderohet e sigurt për përdorim.

Vaksinimi pritet të nisë fillimisht te grupet me prioritet.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nga e diela, mos ia mësyni Gjermanisë pa test PCR për Covid-19

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për rregullat e reja të cilat vlejnë për personat që ia mësyjnë Gjermanisë.Përmes një njoftimi, nga...

KQZ nuk certifikon listat e Vetëvendosjes dhe NISMA-s

Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve ka filluar të shqyrtojë veç e veç listat e kandidatëve të subjekteve politike.KQZ nuk ka certifikuar listat e...

Mësimdhënësit do të marrin edhe pagën e 13’të duke filluar nga viti 2023

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka njoftuar se sot do të nënshkruhet kontrata kolektive në fushën e arsimit.Hoti ka thënë se janë...

Forca të shtuara të policisë para KQZ-së, Sami Kurteshi kërkon sqarime

Gjatë kohës sa Komisioni Qendor i Zgjedhjeve (KQZ) po mban mbledhjen e radhës, ku po diskutohet për certifikimin e subjekteve politike dhe...