Ballina Lajme Kosova Begaj: Nuk kemi përkrahje nga Ministria e Shëndetësisë, jam bërë monton duke...

Begaj: Nuk kemi përkrahje nga Ministria e Shëndetësisë, jam bërë monton duke e përsëritur

Malisheva vazhdon të jetë komuna me situatën më të rënduar sa i përket të prekurve me Coronavirus, me gjithsej 39 të infektuar.

E, kryetari i kësaj komune, Ragip Begaj, në një prononcim tha se situata gradualisht po përmirësohet.

Ai thotë se disa pacientë janë gati të lirohen nga spitali.

“Gjendja është e pacientëve është e mirë, dhe stabile si gjithherë, edhe ka përmirësim tek disa, por ka edhe të tjerë që e kanë kaluar virusin. Së shpejti pritet të lirohen pacientët e pare në shtëpi”, u shpreh ai.

Begaj tha se deri tani nuk kanë mungesë me ushqime për familjet në karantinë.

“Furnizimet me ushqime për familjet e izoluara momentalisht janë në nivel, po mundohemi me i dalë ballë kësaj pandemie”, deklaroi Begaj.

I pari i Malishevës foli edhe për orarin e kufizuar të lëvizjes në komunën që udhëheq ai.

Ai tha se orari kryesisht po respektohet, përjashtuar disa raste.

“Orari i kufizimit të lëvizjes kryesisht po respektohet, me përjashtim të 10-11 rasteve, dhe ata janë shoqëruar në stacionin policor në Malishevë për procedura”, tha ai.

Begaj që pas shfaqjes së Coronavirusit në Malishevë është ankuar se institucionet nuk e kanë mbështetur komunën e tij, thotë se ende po vazhdon situata e njëjtë.

“Jam bërë monoton duke e përsëritur, mirëpo vërtetë nuk kemi mbështetje nga Ministria e Shëndetësisë. Ata nuk kanë reaguar fare edhe pas deklaratave të mija”, përfundoi ai.

Kujtojmë se deri tani në Kosovë janë 112 të infektuar me Covid-19.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.