Ballina Lajme Bota Ballkani Perëndimor një nga gjashtë prioritetet e Bajdenit

Ballkani Perëndimor një nga gjashtë prioritetet e Bajdenit

Ndër prioritetet e politikës së jashtme të administratës së re amerikane është Ballkani Perëndimor, u theksua në bisedën telefonike midis presidentit të SHBA-së, Xho Bajden dhe kancelares gjermane Angela Merkel.
Sipas një komunikate të Shtëpisë së Bardhë, të dy udhëheqësit i theksuan temat prioritare, duke përfshirë Afganistanin, Kinën, Iranin, Rusinë dhe Ukrainën, si dhe Ballkanin Perëndimor, ku është aktuale çështja e zgjidhjes së marrëdhënieve dhe arritja e një marrëveshje midis Prishtinës dhe Beogradit.

“Presidenti Xhozef Bajden sot bisedoi me kancelaren gjermane Angela Merkel, duke përcjellë dëshirën e tij për të thelluar marrëdhëniet midis dy vendeve. Ai e shprehu qëllimin e tij për të ringjallur aleancën transatlantike, duke përfshirë NATO-n dhe Bashkimin Evropian, si një gur themeli të sigurisë kolektive dhe vlerave të përbashkëta demokratike”, theksohet në kumtesën e Shtëpisë së Bardhë.
“Ata gjithashtu u dakorduan për rëndësinë e bashkëpunimit global, duke përfshirë përkushtimin e ripërtërirë të SHBA-së ndaj organizatave shumëpalëshe, luftën kundër ndryshimit të klimës, luftën kundër Kovid-19 dhe përmirësimin e kujdesit shëndetësor, si dhe arritjen e rikuperimit të qëndrueshëm ekonomik global”, shtohet në komunikatë.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Psikologët tregojnë 10 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt me...

Osmani:Kjo fitore historike më së shumti e mbi të gjitha u takon qytetarëve

Kandidatja më e votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit, Vjosa Osmani përmes një postimi në Facebook i është drejtuar qytetarëve të Kosovës...

Tërmeti “shkund” Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet.Në...

Rrëzohet një helikopter ushtarak turk, 11 dëshmorë dhe 2 të plagosur

Si pasojë e incident aksidental të një helikopteri ushtarak në rrethin Bitlis të Turqisë, 11 ushtarë kanë rënë dëshmorë.