Ballina Lajme Babai dhe i biri i tij - Histori me mesazh

Babai dhe i biri i tij – Histori me mesazh

Një baba i tha djalit të tij:
U diplomove me nderime, këtu është një makinë që e fitova shumë vite më parë…
është disa vjeçare.

Por para se të ta jap, çoje tek makinat e përdorura në qendër të qytetit dhe thuaju që dua ta shes dhe të shoh sa të ofrojnë.

Djali shkoi tek makinat e përdorur, u kthye te babai i tij dhe i tha: “Më ofruan 1,000 dollarë sepse duket shumë e lodhur.”

Babai tha: “Çoje në dyqanin e pengjeve.”

Djali shkoi në dyqanin e pengjeve, u kthye te babai dhe i tha: “Dyqani i pengjeve ofroi 100 dollarë sepse ishte një makinë shumë e vjetër.”

Babai i kërkoi të birit të shkonte në një klub të makinave dhe t’u tregonte makinën.

Djali mori makinën në klub, u kthye dhe i tha babait të tij: “Disa njerëz në klub ofruan 100,000 dollarë për të, pasi është një makinë nissan Skyline R34, ikonë dhe e vlersuan shumë.

Babai i tha të birit: ” Doja ti ta mësoje se si vlerësohen gjërat sipas vendit dhe në mënyrën e duhur.”…

Nëse nuk vlerësohesh, mos u zemëro, do të thotë se je në vendin e gabuar.
Ata që ta dinë vlerën janë ata që të vlerësojnë,
dhe nuk duhesh të qëndrosh kurrë në një vend ku askush nuk e sheh vlerën tënde.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Grenell viziton sot Prishtinën/ Në fokus marrëveshja e firmosur në Shtëpinë e Bardhë

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell viziton sot Prishtinën. Ai është pjesë e delegacionit që që...

Shëndrit Jahiu: “Për shkak të parimeve, PVD hakmaret ndaj meje duke…”

Këshilltari komunal në komunën e Preshevës nga radhët e PVD-së në një shkrim në rrjetin social Facebook ka shkruar arsyen e tij pse...

Përfundon me sukses gara e peshkimit me tapë “Rahovica 2020”

Përfundon me sukses gara e peshkimit me tape ,,Rahovica 2020”.Më poshtë mund ta lexoni njoftimin nga organizatorët e kësaj gare e cila...

Lëvizja për Reforma fillon riformatimin – Paralajmëron për një standard të ri demokratik

Sonte në ambientet e zyrës së Lëvizjes për Reforma, u mbajt mbledhja Këshillit Inicues i Lëvizjes për Reforma.Në njoftimin e Lëvizjes për...