Sulm terrorist nga ISIS në Zelandën e Re, ekstremisti futet brenda supermarketit dhe sulmon me thikë disa persona

Një sulm terrorist me thikë ka ndodhur në Zelandën e Re, dhe thuhet se është kryer nga ISIS. Policia në Zelandën e Re e qëlloi për vdekje ekstremistin pasi ai hyri në një supermarket në Auckland dhe sulmoi me thikë disa persona. Mediat thonë se të paktën gjashtë persona u plagosën, ndërkohë që dëshmitarët e […]

lexo

Alzheimer: Ushqimet që ngadalësojnë plakjen e trurit

Sëmundja e Alzheimerit dhe format e tjera të demencës janë aktualisht të pashërueshme, kjo është arsyeja pse shkencëtarët po përqendrohen në mënyrat e mundshme për të parandaluar dhe vonuar shfaqjen e sëmundjes. Në këtë kontekst, rekomandohet një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar për të ruajtur shëndetin e mirë të trurit. Një studim shkencor i […]

lexo

Çdo orar zgjimi tregon një problem shëndetësor; nëse zgjoheni në 3, 4 ose 5 të mëngjesit trupi juaj po vuan nga këto sëmundje

A jeni zgjuar kohët e fundit rreth të njëjtën kohë çdo natë? E pra, sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze (TCM), ajo kohë mund të nënkuptojë një çekuilibër në një sistem të veçantë të organeve. Teoria e TCM beson se mirëqenia jonë shpirtërore dhe shëndeti fizik janë të lidhura drejtpërdrejt me sistemet dhe ritmet e brendshme. Studimet […]

lexo

Çfarë po ndodh me Cristiano Ronaldon? Portugezi largohet nga stërvitja para kohe

Cristiano Ronaldo ka lënë seancën stërvitore ditën e sotme para kohe dhe shkak mësohet se është bërë  për shkak të një lëndimi në krah. Lajmin e dhanë mediat italiane sportive. Ndërkohë që të gjithë i kanë tek Cristiano Ronaldo, pas lajmeve se ai do largohet nga Seria A këtë verë. Mësohet se e vetmja skuadër […]

lexo

“Unë nuk dua asgjë” në një kafene plazhi në Budva të Malit të Zi kushton 0.50 euro

Një fotografi e një fature, e lëshuar gjoja në një plazh në Budva dhe që është publikuar në Facebook, thuhet se tregon një rast të rrallë. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një faturë në të cilën “përgjigja e tre të ftuarve: Unë nuk dua asgjë”, ishte shkruar si artikull dhe ata […]

lexo

Vuçiq: Do të jemi pjesë e dialogut, por me Kurtin nuk ka kuptim të bisedohet

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se Serbia do të jetë gjithmonë pjesë e dialogut me Kosovën. Ai para mediave serbe ka deklaruar se pjesëmarrja në dialog është në të mirë të serbëve që jetojnë në Kosovë, por se nuk ka kuptim të bisedohet me Albin Kurtin, kryeministrin e Kosovës, raporton B92.p “Kurti tha se […]

lexo

Munishi: Nuk e pash ndeshjen Prishtina – Llapi, isha mysafir me një syneti

Llapi për herë të parë fitoi Superkupën e Kosovës duke mposhtur në finale Prishtinën me rezultat 3-1 pas vazhdimeve. Interesimi ishte i madh për të parë ndeshjen e parë që hapi zyrtarisht sezonin e ri në futbollin kosovar.null Indeksonline kontaktoi trajnerin Ismet Munishi për të marrë vlerësimin e tij rreth implementimit të sistemit VAR në […]

lexo

Qeveria mblidhet sot, pritet vendimi për masat e reja antiCOVID

Qeveria e Kosovës pritet të mblidhet sot nga ora 17:30, ku do të shqyrtohen masat e propozuara nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në vend. Dje Vitia e ka diskutuar propozimin për masa të reja me krerët e institucioneve shëndetësore, përfaqësues të Odës së Hotelierisë së Kosovës […]

lexo

Zjarret shkrumbojnë një pjesë të Bjeshkëve të Nemuna

Fshati Shtupeq në Bjeshkët e Nemuna është vendi më i goditur nga zjarret që kanë kapluar shumë pjesë të Kosovës në javët e fundit. Edhe pse me intensitet të zvogëluar, zjarre në këtë fshat ka pasur edhe ditën e premte. Si pasojë e zjarrit, një person nga Komuna e Malishevës tashmë ka vdekur. Policia tashmë […]

lexo

Bashkia e Korçës: Nuk e anulojmë koncertin e Bregoviqit

Nënkryetarja e Bashkisë së Korçës, Benila Terova në një prononcim tha se gjithçka është e mbyllur dhe Goran Bregoviq do të performojë në Festën së Birrës në Korçë. Terova tha poashtu se këngëtari serb ka konfirmuar pjesëmarrjen dhe do të këndojë në ditën e fundit të festivalit më 22 gusht. Ajo tha se këngëtarë nga […]

lexo