IKSHPK: Në Kosovë nuk ka virus të Nilit Perëndimor

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se në Kosovë nuk ka virus të Nilit Perëndimor, virus i cili  bartet përmes pickimit të mushkonjave. Ky virus është shfaqur në disa vende të Ballkanit dhe Evropës por që në Kosovë nuk ka akoma raste të raportuara. “Kujdes nga pickimi i mushkajave! Virusi i Nilit perëndimor, i […]

lexo

Për regjistrimin e popullsisë, që do të mbahet në vitin 2022/ Kolumnë nga Refik Hasani

Të lindurit në Medvegjë, Bujanoc, Preshevë dhe hapësira në ish-RSFJ, e që janë sot me qëndrim në Kosovë, do të duhej të regjistrohen në një rubrikë të veçantë në çdo fletëregjistrim. Projekti kapital ku duhen përgatitje të nevojshme për regjistrimin konform standardeve ndërkombëtare. Rëndësia është shumë e madhe, sepse do të evidentohen, projeksionet e popullsisë, […]

lexo

Një fragment i një kontinenti të tetë fshihet nën Zelandën e Re – dhe është dy herë më i vjetër nga sa mendonin shkencëtarët!

Rreth 1.000 metra nën Paqësorin jugor ndodhet një copë tokë me madhësi 2 milionë kilometra katrorë – e madhe sa rreth gjysma e Australisë. Por shkencëtarët nuk mund të bien dakord nëse kjo masë toke e zhytur, e quajtur Zealandia, është një kontinent apo jo. Një ekip gjeologësh e shpalli atë në vitin 2017, por […]

lexo

Në temperatura të larta dhe ditë të ngrohta, gratë shtatzëna kanë gjetur zgjidhjen për veten e tyre

Fustanet janë shpëtimi i vetëm kur nga vapa verore edhe asfalti shkrihet jashtë – të paktën në aspektin e zgjedhjeve më të lehta të gardërobës! Modelet midi dhe maxi janë perfekt për këdo që shkon ende në punë, sepse do të përshtaten në çdo kod të këmishës së biznesit, dhe mini variantet, nëse ndiheni mjaft […]

lexo

Barcelona i tregon fuqinë që ka talentit Moriba: Largohesh për ofertën e duhur, ose nuk luan një vit fare

Ilaix Moriba ka qenë njëri nga zbulimet e Barcelonës së Ronald Koeman edicionin e kaluar. Mesfushori i talentuar ka zhvilluar 18 ndeshje me ekipin e parë të katalunasve, ku ka shënuar edhe një gol dhe ka dhuruar tre asistime. Vlera e tij është rritur ndjeshëm, por lojtari ka vetëm edhe një vit kontratë te gjiganti […]

lexo

Veriu i Kosovës vend ideal për Afganët

Kosova së shpejti pritet të pranojë një numër të konsiderueshëm qytetarësh nga Afganistani. Pas kërkesës së Presidentit të ShBA-së, nëpërmjet ambasadorit të saj në Kosovë, Philip Kosnett, për strehimin e përkoshëm të afganëve në vendin tonë, një përgjigjje pozitive u dha nga nga përfaqsuesit e vendit. Shiquar nga një këndvështrin tjetër, bota demokratike funksionon edhe […]

lexo

Pse duhet të hani karrota çdo ditë/ Vlerat e mira për organizmin

Në fillimet e kultivimit të saj, njerëzit e përdornin karrotën për kura mjekësore. Më vonë e kuptuan se ajo kishte një potencial të shkëlqyer në kuzhinë. Karrota ka të paktën 5000 vjet që rritet mbi këtë tokë, por asnjë nuk e di kohën e saktë se kur kjo perime u shfaq për herë të parë. […]

lexo

Modelet iPhone 13 sjellin ekrane me frekuencë të lartë

Raporti thotë se modeli i ardhshëm do të ofrojë edhe filtra më cilësore për përmirësimin e imazheve pasi të jeni realizuar. iPhone i ardhshëm do të mund të regjistrojë video në formatin portret dhe të të realizojë foto në ProRes sipas një raporti të fundit nga Bloomberg. Raporti thotë se modeli i ardhshëm do të […]

lexo

Rreth 170 mijë vetura të bashkatdhetarëve kanë hyrë në Kosovë për 40 ditë

Mbi 121 mijë automjete kanë hyrë në Kosovë vetëm gjatë muajit të kaluar me bashkatdhetarë që jetojnë në vende të ndryshme të Evropës, shifër kjo për mbi 320 për qind më e lartë, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Numri i përgjithshëm i automjeteve që kanë hyrë në muajin korrik bazohet në […]

lexo

Renditja e re e FIFA-s – Kosova ngritët pesë pozita, Shqipëria bie tri vende

FIFA ka publikuar ranglistën për ekipet kombëtare, ku Kosova ka pasur ndrysim të madh, duke u ngjitur në pozitën e 115-të. Që nga përditësimi i fundit me 27 maj 2021, Dardanët kanë pasur rritje në ranglistën e fundit të FIFA-s. Ekipi i Kosovës është ngritur në pozitën e 115-të nga pozita e 120 sa ishte […]

lexo