U gabua në listën e përbashkët të kandidatëve opozitarë?nga prof. Artan Fuga

—————————- Lidhur me paraqitjen e opozitës në zgjedhje ka vend të shihet me sy, nuk desha të them kritik, por analitik sigurisht. A duheshin vendosur krerët e partive të aleancës opozitare në listat e kandidatëve të partisë demokratike apo jo? Unë them : Jo, nuk duhej vepruar kështu, sado është e papranueshme ajo që ndodhi […]

lexo

Shqipëria e fundit në rajon për nga numri i infektimeve të reja me COVID!

Sipas të dhënave të publikuar nga “Our World in Data”, Shqipëria renditet e fundit në rajon për nga numri i infektimeve të reja me koronavirus. Kryeministri Edi Rama e ka shpërndarë “chart-in” e të dhënave duke u shprehur se ky është një moment krenarie për vendin tonë, por nuk ka harruar të shtojë se duhet […]

lexo

Artan Fuga(opinion) :Ruajtja e trashëgimisë kulturore

Në ruajtjen e trashëgimisë kulturore më e rëndësishmja, ajo që duhet ruajtur është koha që materializohet në kështjella, kisha, xhami, sahate, muze, puse, rrugë, ura, sheshe, banesa, xhubleta, afreske, piktura, skulptura, etj. Cfarë do të thotë të ruhet koha? Pra, të ruhet sa më shumë nga materialet, arkitektura, format, volumet, e dikurshme, sikurse kanë qenë […]

lexo

A e dini pse prindërit nga vendet nordike i lënë fëmijët të flenë në natyrë?

Fëmijët që flenë jashtë gjatë dimrit, janë një praktikë e zakonshme në mesin e familjeve që jetojnë në vendet e Veriut. Ndërsa, nuk ka shumë studime të provuara për përfitimet dhe rreziqet e kësaj praktike, prindërit që mbajnë foshnjat e tyre të ekspozuara në ajër të hapur kanë vërejtur rezultate pozitive nga kjo traditë. Dremitjet […]

lexo

9 mënyra se si ta ndëshkoni fëmijën pa e dëmtuar emocionalisht

Sipas statistikave, pothuajse çdo prind i vetëm është i bindur që ata po bëjnë punën e duhur duke rritur fëmijët e tyre dhe duke i mësuar ata mësime. Por në fakt, nuk është gjithçka kaq e thjeshtë dhe e qetë. Shumica e kohës, të rriturit nuk mund të kontrollojnë emocionet e tyre dhe të ndëshkojnë […]

lexo

Maqedonasit më parë e zhbëjnë shtetin, se të zbulohet numri real i shqiptarëve

Fejzi HajdariPas dështimit (apo “shtyerjes se Regjistrimit”), dy gjera u betonuan ne skenen politike ne Shkup:1. Faktori politik maqedonas kur jane ne pyetje vendimet e medha me peshë per shtetin, NUK I BËN HESAP AS PËR PESË PARE partitë politike shqiptare ne qeveri, ndërkohë që e pyet opozitën maqedonase. Pra, opozita maqedonase eshte shume me […]

lexo

Del nga shtypi “Maqedonia” e Buxhovit në gjuhën angleze

Botuesi amerikan “Jalifat Pulishing” nga Houstoni, këto ditë nxjerr nga shtypi librin historiografik “MACEDONIA – FROM ANTIQUITY TO OUR TIME”, të përkthyer nga Avni Spahiu. Pritet që libri që ka 677 faqe, i botuar në shqip në vitin 2019 “MAQEDONIA NGA ANTIKA DERI TE KOHA JONË”, fillimisht të promovohet në disa qytete të SHBA-ve (Çikago, […]

lexo

Pse njerëzit në Japoni ulen në dysheme për të ngrënë

Edhe pse mund të jeni të relaksuar në tryezën e ngrënies nuk është domosdoshmërish gjëja më e mirë për shëndetin tuaj. Për shembull familjet japoneze hanë vaktet e tyre të ulura në dysheme, madje edhe në restorantet me 5 yje. Ky zakon ka shumë përfitime shëndetësore, prandaj është një nga zakonet kryesore të japonezëve. 1. […]

lexo

Vrasja e një gruaje dje. Ky shkrim është për të.

Një grua 28 vjeç, nënë e dy fëmijëve është vrarë dje në Fier nga burri i saj. Ai ka ngulur plot 31 herë thikën mbi trupin e saj.Ky shkrim është për shpirtin e saj. ❤❤❤ ————————————————————————–31 herë të thirra Mam. Mam, të thirra. Të thirra fort, mam. Ku ishe mam? Pse nuk m’u përgjigje? A […]

lexo