Mësimi në Kosovë mund të mos nisë me prezencë fizike më 13 shtator

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë, Arbërie Nagavci, ka thënë se pavarësisht se institucionet arsimore janë të përgatitura për nisje të vitit të ri shkollor me prezencë fizike, mirëpo pas takimit me zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë, asaj i është rekomanduar që të respektohen masat aktuale edhe për një periudhë të caktuar. […]

lexo

Lulzim Basha e përjashtoi pas ‘shpalljes non grata’ nga SHBA, Ambasada amerikane del me reagimin e fuqishëm

Ambasada amerikane ka dalë me një reagim pas vendimit të Kryedemokratit Lulzim Basha për të përjashtuar nga grupi parlamentar i PD, Sali Berishën. Ambasada e SHBA ka përgëzuar për vendimin Bashën, ndërsa thekson se PD-ja ka guximin të shkëputet nga e kaluara për të ndërtuar të ardhmen. REAGIMI I AMBASADES SË SHBA Vendimi i vështirë […]

lexo

I gjendet kufoma e nënës në bodrum, donte t’ia merrte pensionin, s’i tregoi as vëllait

Një burrë në Austri e mbajti në bodrum për më shumë se një vit kufomën e nënës së vet përderisa vazhdoi t’ia merrte pensionin, njoftoi policia e këtij shteti. Gruaja 89-vjeçare, për të cilën raportohet se vuante nga demenca, besohet se kishte vdekur nga shkaqe natyrore në qershor të vitit të kaluar, shkruan BBC. I […]

lexo

E tmerrshme çfarë ndodh me trupin tënd, nëse konsumoni çdo ditë pije me sheqer

Çfarë ndodh me trupin tënd, nëse konsumoni çdo ditë pije me sheqer. Pijet me sheqer me siguri që i provoni herë pas here. Përtej shijes, nga këto pije diskutohet shpesh efekti i tyre në shëndet. Efekt për të cilin mund të mos mendoni shpesh pasi të kthesh disa gota lëng frutash apo pije me gaz […]

lexo

Nuk do ta besoni se si është emri i vërtet i këngëtarit Bruno

“Nina” është hiti i fundit i realizuar nga këngëtari nga Shqiperia Burono në bashkëpunim me Flori Mumajesi dhe Klajdi Haruni. “Nina”, nuk ka kafene, klube apo edhe veturë e cila dëgjohet me zë të ulët. E ky sukses i tyre arrin fal punës së tyre të palodhshme. Ndonse këngëtari njihet në publik me nofkën Bruno, […]

lexo

Pesë ushqimet që duhet t’i hani në mëngjes për të humbur peshë

Anashkalimi i mëngjesit nuk është një ide e mirë pasi do t’ju mungojnë lëndët ushqyese dhe e gjithë kjo mund të ndikojë në nivelin tuaj të sheqerit në gjak Mëngjesi i pasur me lëndë ushqyese ka një efekt pozitiv në përqendrimin, kolesterolin dhe ulë rrezikun nga diabeti. Përveç kësaj, zgjedhja e duhur e ushqimeve të […]

lexo

Pse rëra e shkretëtirës në Pellgun Tularosa është e bardhë?

Rreth 26 kilometra nga Almogard në New Mexico është një shkretëtirë madhështore dhe e pazakontë – krejtësisht e bardhë dhe e ftohtë Qindra miliona vjet më parë, uji rrodhi në vendin e Pellgut të sotëm Tularosa, duke sjellë me vete kristale gjipsi nga malet Sacramento dhe San Andres, transmeton Telegrafi. Kështu u formua liqeni Lucero, […]

lexo

Çfarë do të thotë kur një bebe buzëqesh në gjumë?

Buzëqeshja e bebes ngjall ngrohtësi në zemrën e të gjithëve. Ju duhet ta keni parë beben duke fjetur shumë herë. Bebja qesh! Ai moment i mrekullueshëm në të cilin qesh krijesa juaj e lezetshme mund të fshijë të gjitha netët pa gjumë dhe stresin që keni përjetuar pas lindjes. Buzëqeshja e bebes ngjall ngrohtësi në […]

lexo

Ky mund të jetë shkaku befasues i problemeve tuaja gastrointestinale

Fryrje, dispepsi, dhimbje barku… Shkencëtarët e CDC thonë se një në tre prej nesh mund të infektohet me një parazit të zorrëve falë prodhimeve të importuara, ujit të kontaminuar dhe udhëtimeve ndërkombëtare. “Parazitët gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndjeni dhimbje dhe lodhje”, thotë Ann Louise Gittleman. Më poshtë ua sjellim katër mënyra të thjeshta për […]

lexo

Një gjest i kryebashkiakut japonez me medaljen olimpike ka nxitur reagime, megjithatë tanimë është gjetur një zgjidhje

Një fitueseje të medaljes së artë olimpike do t’i jepet një medalje e re pasi kryebashkiaku i qytetit të saj të lindjes bëri diçka që nuk është parë më herët. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Takashi Kawamura, kryebashkiaku i qytetit japonez Nagoya, provokoi zemërim në internet kur uli maskën dhe kafshoi medaljen e atletes […]

lexo