Ballina Uncategorized Armiku më i madh i lirisë është skllavi i lumtur

Armiku më i madh i lirisë është skllavi i lumtur

Skllevërit e zinj në Amerikë ishin të ndarë në dy grupe: ata që shërbenin në shtëpi dhe ata që punonin tokën.
Skllevërit që punonin tokën jetonin në poshtërim dhe në kushte jashtëzakonisht jo humane, ndërsa shërbëtorët shtëpiak veten e konsideronin një klasë të lartë skllavërie, sepse kishin privilegjin të hanin ushqimet e mbetura të pronarëve të tyre, vishnin rrobat e vjetra të tyre dhe nuk kishin  punë të rënda fizike.
Sa herë që skllevërit që punonin tokën bashkoheshin me qëllim të lirohen nga skllavëria, i kundërshtonin skllevërit shtëpiak të cilët i informonin zotërinë  e tyre për planet dhe kryengritjen e fermerëve. Kështu që skllevërit fermer dënoheshin ashpër dhe humbnin  shpresën dhe ëndrrat e tyre për të fituar lirinë.
Shërbëtorët shtëpiak nuk i tradhtonin vëllezërit e tyre me ndonjë qëllim të veçantë, por vetëm se ushqimi i mbetur dhe rrobat e vjetra për ta  ishin më të dashura se liria.
Armiku më i madh i lirisë nuk është mbreti apo shefi por armiku më i madh i lirisë është skllavi  i lumtur.
Përktheu: A. D. Islampress

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Ndërpritet konferenca e Koemanit, i ndodhi e papritura

Ronald Koeman e ka braktisur konferencë për media para kohe.Teksa po fliste për ndeshjen e nesërme me Sevillën, nisën t’i rrjedhin hundët...

Alternativa Demokratike Shqiptare dorëzon listën për zgjedhjet e 28 Marsit/Çertifikohen me nr.6

Të dashur qytetarë të Komunës së Preshevës,Sot u finalizuan procedurat teknike rreth përpilimit të dokumentacionit dhe dorëzimit të listës së kandidatëve në...

Merkel refuzon të vaksinohet: Jam 66 vjeçe dhe nuk bëj pjesë në grupin e rekomanduar

Merkel ka refuzuar që të marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca apo Biontech duke i lënë radhë më të moshuarve apo...

Gordana Jankullovska dënohet me 4 vjet burg

Ish ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska është dënuar me 4 vjet burg.Dënimi bëhet në rastin “Target-Fortesa” për shkak të përgjimeve...