Ballina Lajme Bota Anulohen 2 milionë fluturime deri më 30 qershor

Anulohen 2 milionë fluturime deri më 30 qershor

Më shumë se dy milionë fluturime janë anuluar për shkak të pandemisë koronavirusit deri në fund të qershorit, duke shkaktuar humbje prej rreth 252 miliardë dollarë, sipas ueb faqes së Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA).

Anulimet e fluturimeve janë një nga masat e ndërmarra nga agjencitë ndërkombëtare të linjave ajrore në vazhdën e pandemisë COVID-19, dhe të tjerat janë marrë për të mbrojtur punonjësit dhe pasagjerët.

“Qëndroni të fortë. Ne do ta kapërcejmë këtë krizë dhe do të vazhdojmë ta lidhim botën,” tha shefi ekzekutiv i IATA Alexander de Juniak.

Agjencia Evropiane e Sigurisë së Aviacionit (EASA) deklaron se është bërë një listë e aeroporteve të vendosura në zonat më të rrezikshme, ku mundësia e transmetimit të virusit është shumë e lartë.

Lista përfshin të gjitha aeroportet në Iran, Korenë e Jugut, Turqi, provincën Hubei t ë Kinës, si dhe aeroportet nga rajonet më të privuara nga Italia, Spanja, Austri, Franca, Gjermania dhe disa shtete të SHBA.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Publikohet fotografi e rrallë e Adem Jasharit me shokët në shkollë

Ramadan Kaqkini është njëri ndër shokët dhe bashkëmoshatarët e Adem Jasharit. Shoqëria e tij me komandantin legjendar filloi në vitin 1972 atëherë...

Adem Jashari, simboli i pavarësisë së Kosovës

Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari dhe mysafirët e tyre, në...

Barku i fryrë dhe i fortë: Të gjitha shkaqet, simptomat dhe si ta parandaloni atë

Nuk është gjithmonë e lehtë të bësh një diagnozë nëse nuk shoqërohet me simptoma të tjera dhe ekziston një tendencë për ta...

14 komuna në zonë të kuqe në situatën me COVID-19

Gjithsej 14 komuna bëjnë pjesë në zonën e kuqe sipas kategorizimit të ri nga Ministria e Shëndetësisë.Nga sot e deri më 12...