Ballina Lajme Kosova Amerika deklarohet pasi Kurti hoqi taksën dhe vendosi reciprocitetin ndaj Serbisë

Amerika deklarohet pasi Kurti hoqi taksën dhe vendosi reciprocitetin ndaj Serbisë

vënien e reciprocitetit ndaj qarkullimit të mallrave nga Serbia.

Ambasada kanë kundërshtuar vendimin e Kurtit, duke thënë se SHBA ishte e qartë se Kosova duhet të heqë të gjitha tarifat dhe të mos krijojë barriera të reja.

Sipas Amerikës, këto politika lëndojnë njerëzit e Kosovës dhe e ngulfatin ekonominë e vetë Kosovës, përcjell Bota sot.

Komunikata e plotë:

Kumtesë nga Ambasada e SHBA-ve lidhur me tarifat

“Shtetet e Bashkuara ishin të qarta se Kosova duhet të heqë të gjitha tarifat dhe të mos krijojë barriera të reja sepse këto politika lëndojnë njerëzit e Kosovës dhe e ngulfatin ekonominë e vetë Kosovës.

Mbesim në kundërshtim të veprimit të fundit për zbatimin e masave të reciprocitetit ndaj qarkullimit të mallrave nga Serbia.

Këto masa krijojnë më shumë probleme në kohën kur SHBA-të besojnë se marrëveshjet për linjë ajrore, hekurudhore, dhe për autostradë, të arritura mes të dyja palëve, do të rrisin zhvillimin ekonomik kur ato të zbatohen, dhe do të krijojnë kushtet e nevojshme për dialog të suksesshëm”.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Sonte na presin këto ndeshje interesante në Angli, Itali e Gjermani, kemi edhe përballje shqiptarësh

Të martën (sot) do të luhet ndeshja e parë e xhiros së 27-të në Premierligë me ç’rast lideri Manchester City do të...

Haxhi në Arabinë Saudite. Vaksinimi, kusht

Arabia Saudite njoftoi se këtë vit, vaksina kundër koronavirusit të ri (COVID-19) është kushti kryesor për haxh.Gazeta “Ukaz”, njoftoi se ministri i...

Osmani ia bën të qartë Lajçakut: Territori i Kosovës s’diskutohet në dialog!

U.d Presidentja, Vjosa Osmani është deklaruar pas takimit me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirsolav Lajçak, shkruan Indeksonline.Ajo tha se në...

Referendumi 1-2 marsit 1992 proces që ende vazhdon

Shkruar nga: Shkëlzen Limani Deri në ditën sa nuk ka një organizim...