Ballina Lajme Afrohet acari Siberik bëhuni gati për temperatura – 15 gradë

Afrohet acari Siberik bëhuni gati për temperatura – 15 gradë

Acari siberik gjatë gjysmës së muajit Shkurt tanimë është pothuajse 95 për qind i sigurte, megjithatë mbetet enigmatike nëse do të shoqërohet me reshje të mëdha bore ose reshje të pakta bore.


Për të pas reshje të mëdha bore nevojiten edhe ciklone të fuqishme në Mesdhe (Adriatik ose Jon) të cilat për momentin mungojnë, por kjo nuk do të thotë se nuk do të ketë. Acari kontinental nga Siberia shpeshherë është edhe i thatë pikërisht për arsye të mungesës së ciklonit në vendin e duhur.

Sidoqoftë dimri po vjen dhe me një stil të ashpër, acar të fortë dhe erëra të akullta veriore. Sa iu përket reshjeve të borës do të jemi më të “mençur” ditëve të ardhshme. Reshje bore gjithsesi do të ketë, por mbetet enigmatike intensiteti dhe kohëzgjatja e tyre.

Përgatituni për një goditje serioze dimërore (pas disa ditëve) për të cilën më në detale sa iu përket temperaturave dhe reshjeve të dëborës do të flasim gjatë ditëve në vijim.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nuk është Rama, s’ka vaksina; vjen Rama, vijnë vaksinat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu njoftoi herët në mëngjes, gjatë një diskutimi në parlament, se në mbrëmje do të mbërrinin 15,210 doza...

Kosovë/ Një polic i vrarë, dyshohet për vetëvrasje

Një polic është gjendur pa shenja jete në Pejë, përgjatë ditës së hënë në orën 16:20.Bëhet me dije se personi në fjalë...

Eshtë një kategori njerëzish që mund të ketë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës anti-COVID

Sipas një studimi të fundit nga specialistët e shëndetit, personat që janë mbipeshë prodhojnë rreth gjysmën e antitrupave që prodhojnë personat em...