Ballina Lajme A mund të lahen maskat kirurgjikale në lavatriçe?

A mund të lahen maskat kirurgjikale në lavatriçe?

Sipas rregulloreve, maskat kirurgjikale duhet të hidhen pas 4 orësh përdorimi, por disa shkencëtarë kanë kryer teste që tregojnë se si efektiviteti i tyre i filtrimit do të mbetej i paprekur edhe pas larjes në lavatriçe.

Philippe Cinquin, pedagog në Universitetin e Grenoble, dhe studiuesit nga Qendra Kombëtare për Kërkime Shkencore (CNRS) u përpoqën t’i lanin ato deri në 10 herë në 60 °C, duke përdorur detergjent dhe vunë në dukje se kapaciteti i filtrimit mbetet i lartë.

Nga ana tjetër, Philippe Vroman, profesor-studiues në Shkollën Kombëtare të Arteve dhe Industrive të Tekstilit (ENSAIT) në Roubaix (Nord), tha se pas 5 larjesh maskat e analizuara kirurgjikale kishin humbur ngarkesën e tyre elektrostatike, por kishin një kapacitet më të lartë filtrimi sesa maskat e prej cope.

Studiuesit nuk kanë treguar nëse nga larja është asgjësuar ndonjë ngarkesë virale, duke e marrë atë si të mirëqenë, duke pasur parasysh se koronavirusi shkatërrohet në 60 °C.

Kërkimet dhe testet meritojnë të thellohen si për uljen e shpenzimeve nga qytetarët, por mbi të gjitha për kostot në aspektin mjedisor, pasi maskat janë bërë një nga mbetjet më të pranishme në det (dhe në trotuaret e qyteteve tona).

Për fat të keq, në Francë këto studime u bllokuan nga ANSM, Agjencia Kombëtare për Sigurinë e Barnave, e cila kundërshtoi rezultatet dhe ripërdorimin e maskave kirurgjikale, duke kujtuar ndalimin e risterilizimit “të pajisjeve mjekësore-kirurgjikale jo të ripërdorshme duke pasur parasysh rreziqet në këtë praktikë”. Kjo është arsyeja pse Philippe Cinquin nuk do të jetë në gjendje të vazhdojë testet e tij për të demonstruar në mënyrë të sigurt efektivitetin e ripërdorimit të maskave të disponueshme pas disa cikleve të larjes.

Pavarësisht nëse studiuesit kanë të drejtë apo jo është më mirë t’i përmbahemi rregullave zyrtare dhe ndoshta të përpiqemi të preferojmë maska prej rrobe të ripërdorshme dhe që mund të lahen në lavatriçe.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Shtatë të vdekur dhe 241 të infektuar me koronavirus në Shqipëri

Shtatë persona kanë humbur jetën nga COVID-19 24 orëve të fundit në Shqipëri, duke bërë që numri i viktimave që prej nisjes...

100 000 RUBLA RUSE PER ÇDO FAMILJE QË EMËRON FËMIJË ME EMRIN MUHAMMED.

Në Çeçeni ka filluar një fushatë interesante si kundërveprim ndaj sjelljes franceze ndaj figurës së PROFETIT MUHAMMED s.a.v.s.Fondacioni Ahmed Kadyrov (emëruar sipas...

Zemaj prezanton masat e reja anti-COVID: Kufizohet lëvizja për të moshuarit, gastronomia dhe qendrat tregtare mbyllen në orën 21:00

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se për ta ndalur hovin e infeksionit me COVID-19,...

Partitë politike para qytetarëve servojnë më shumë Nostalgji se sa Programe Zhvillimore

Është bërë trend brenda partive politike në Kosovë, por edhe në Shqipëri, që para qytetarëve të servohet një tip i nostalgjisë, që...