Ballina Lajme Bota 10,000 gjermanë mbesin të bllokuar në Zelandën e Re, vendi ndaloi fluturimet...

10,000 gjermanë mbesin të bllokuar në Zelandën e Re, vendi ndaloi fluturimet e kthimit

Mijëra turistë gjermanë nuk mund të kthehen nga Zelanda e Re, pasi qeveria ka refuzuar fluturimet e kthimit të të huajëve për shkak të krizës së koronavirusit.

Sipas ministrisë gjermane të punëve të jashtme, kjo përfshin më shumë se 10,000 turistë.

Një deklaratëe publikuar nga ambasada gjermane në Zelandën e Re thote se fluturimet e kthimit do të shtyheshin deri pas 31 marsit, por ende nuk dihet një datë e saktë.

Zelanda e Re është shprehur se po punon për të ndihmuar turistët që dëshirojnë të kthehen në shtëpi, por kjo është punë komplekse.

“Ndërkohë është e rëndësishme që njerëzit që kanë vizituar vendin tonë të vetë-izolohen dhe të kenë kontakt me ambasadën përkatëse,” u shpreh ministria e punëve të jashtme të Zelandës së Re.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

E rëndë/ Vdes minatori 49-vjeçar në Bulqizë, mbeti i bllokuar nëntokë (Emri)

Një minator ka ndërruar jetë sot në Bulqizë. Raportohet se ai u bllokua në thellësi të galerisë, duke mbetur në nëntokë.Viktima është...

Arrestime në disa komuna, Policia sekuestron çanta me para

Policia e Kosovës, përkatësisht Departamenti i Krimeve të Rënda sot ka zhvilluar aksione në Prishtinë, Istog, Lipjan, Podujevë, Gjilan.Pas aksionit të sotëm...

Parlamenti Evropian miraton raportin për Kosovën: Pavarësia është e pakthyeshme

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën...

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” Preshevë

Konkurs pune në Shtëpinë e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë. Komuna e Preshevës - Shtëpia e Kulturës "Abdulla Krashnica" Preshevë...