Ballina Shëndetësia 10 këshilla për një gjumë më

10 këshilla për një gjumë më

1. Shkoni të flini në të njëjtën kohë çdo natë dhe ngrihuni në të njëjtën kohë çdo mëngjes, madje edhe në fundjavë.

2. Mos bëni gjumë pas orës 15:00 dhe nëse rastësisht bini në gjumë, mos flini më gjatë se 20 minuta.

3. Qëndroni larg kafeinës dhe alkoolit. 

4. Shmangni plotësisht nikotinën.

5. Bëni ushtrime të rregullta, por jo brenda 2-3 orëve nga koha e gjumit.

6. Mos hani një vakt të rëndë gjatë darkës. Një meze e lehtë përpara gjumit është në rregull.

7. Bëni dhomën tuaj të gjumit të rehatshme, të errët, të qetë dhe jo shumë të ngrohtë ose të ftohtë.

8. Ndiqni një rutinë për t’ju ndihmuar të relaksoheni para gjumit (për shembull, duke lexuar ose duke dëgjuar muzikë). Fikni televizorin dhe ekranet e tjera të paktën një orë para gjumit.

9. Mos u shtri në shtrat zgjuar. Nëse nuk mund të bini në gjumë pas 20 minutash, bëni diçka qetësuese derisa të ndjeheni të përgjumur, si leximi ose dëgjimi i muzikës së lehtë.

10. Flisni me një mjek nëse vazhdoni të keni probleme me gjumin.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Nga e diela, mos ia mësyni Gjermanisë pa test PCR për Covid-19

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për rregullat e reja të cilat vlejnë për personat që ia mësyjnë Gjermanisë.Përmes një njoftimi, nga...

KQZ nuk certifikon listat e Vetëvendosjes dhe NISMA-s

Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve ka filluar të shqyrtojë veç e veç listat e kandidatëve të subjekteve politike.KQZ nuk ka certifikuar listat e...

Mësimdhënësit do të marrin edhe pagën e 13’të duke filluar nga viti 2023

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka njoftuar se sot do të nënshkruhet kontrata kolektive në fushën e arsimit.Hoti ka thënë se janë...

Forca të shtuara të policisë para KQZ-së, Sami Kurteshi kërkon sqarime

Gjatë kohës sa Komisioni Qendor i Zgjedhjeve (KQZ) po mban mbledhjen e radhës, ku po diskutohet për certifikimin e subjekteve politike dhe...