Ballina Lajme Kosova ​Thaçi: Nëse BE fton kryeministrat në dialog – unë e mbështes

​Thaçi: Nëse BE fton kryeministrat në dialog – unë e mbështes

Kreu i shtetit tonë ka demantuar pohimet se është diskutuar mundësia e ndarjes së Kosovës, teksa ka folur edhe për procesin e dialogut dhe atë se kush duhet ta udhëheqë nga pala kosovare.

Hashim Thaçi gjatë emisionit Pressing në T7 ka thënë se asnjëherë nuk është diskutuar për ndarjen e Kosovës ose shkëmbim territoresh.

Ai gjithashtu ka hedhur poshtë pohimet se në të gjithë këtë është përfshirë edhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama

“Të gjitha këto dalin nga njerëz që janë kundër dialogut dhe njohjes reciproke”, ka thënë presidenti Thaçi, duke ftuar për unitet dhe ecje përpara të vendit drejt anëtarësimit në NATO dhe BE.

Kreu i vendit tonë ka folur edhe në lidhje me atë nëse do të mbështesë Albin Kurtin që të jetë pjesë e bisedimeve me Serbinë.

Ai ka thënë se nëse Brukseli zyrtar fton kryeministrat në bisedime, atëherë do ta mbështe së, por nëse fton presidentët, atëherë do të jetë vetë ai.

- Artikull i sponzorizuar -

në fokus

Në këtë ditë, para nëntë vitesh Messi u bë lojtari i parë që shënoi pesë gola në një ndeshje në Ligën e Kampionëve

Një Lionel Messi i pandalshëm bëri historinë duke u bërë lojtari i parë ndonjëherë që shënoi pesë gola në një lojë të...

Vuçiqi në presion, thotë se është në pozitë të pashpresë sepse po i kërkohet ta njoh pavarësinë e Kosovës

***Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë në lidhje me Kosovën, dhe shtoi se...

Ndjehen lëkundje tërmeti në pjesën perëndimore të Maqedonisë

Tërmet me intensitet me magnitudë tre sipas shkallës së Rihterit është ndjerë mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:43 në rajonin e Dibrës,...

Foto e jashtëzakonshme, fotografi kap “anijen në fluturim”

Imazhi i asaj që duket si një anije fluturuese është rezultat i një iluzioni të rrallë optik në brigjet e Anglisë.David Morris...